NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
1653
Цветни аспекти

Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември. В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията

| 13 Ноември 2024, 10:51 ч.
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Снимка © БТА

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г. 

Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.

Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От

Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хасково.

Организатори на форума са Община Хасково и Сдружение „Джаз клуб Хасково“.

Музикантите от 28 -ия фестивален проект ще изнесат публиката десет концерта на четири сцени. След четиригодишно прекъсване заради усложненията от КОВИД-кризата, джем сешъните се завръщат на фестивалната сцена в южния град, съобщи китаристът Димитър Русев–Мутата, който от години е основен организатор на джаз срещите в Хасково. Той обобщи, че любителите на джаза от града предстои да посрещнат едни от най-добрите и актуални музиканти в този жанр от Австрия, Турция, Испания, Унгария и България.

Австрийската група, която пристига в Хасково тази година, е от първите международни партньори на &b

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.

То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop. 

Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open. 

Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията.

Проф. Христо Христов на откриването на изложбата каза, че благодари на авторите, че са избрали  представянето на експозицията в Шумен да е първото в България. Той съобщи, че това е първата българска изложба, представена в Европейския съд. Кметът на Шумен пожела на всички присъстващи да имат възможността да общуват с авторите и да усетят техните идеи и елементи, вложени в творбите.

Даниела Тодорова коментира, че с Тодор Тодоров са артистично семейство и се стремят да представят непознатото духовно лице на България, където и да пътуват.

„Освен че сме древен народ, малко хора знаят, че ние сме родина на много духовни движения още от най-дълбока древност. Имаме много мистерийни неща, което са останали във фолклора, така наречените орфически мистерии, които са дали основата на цялото езотерично общество на Европа и не само. Този проект показва това, онова лице на България, което всеки един от нас носи в своите корени", отбеляза Тодорова.

Тодор Тодоров припомни, че е живял в Шумен няколко месеца по време на изграждането на мемориала водна каскада „13 века България“, на който е бил автор. Той поясни, че това е най-голямата му скулптура и е с размер 5 декара. „Правейки тази каскада, с архитекта Борис Камиларов искахме да направим не монумент, който стърчи към небето, а такъв, с който хората да могат да прекарат цял ден и да се чувстват комфортно в собствената си история", поясни Тодоров.

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.

В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.

„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б

Включените в изложбата „България. Иновации и традиции“ скулптури са част от колекцията му „Щрайх", в която са общо 33 творби, каза той. "Това, което исках да направя, е да визуализирам единението между инструмента и изпълнителя по време на концерт. Това беше моето желание и в тази посока съм работил", добави Тодоров.

Светослав Николов отбеляза, че деца от Средно училище „Панайот Волов" и от Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов" са работили с Даниела и Тодор Тодорови в ателиета в художествената галерия и са изработвали хартиени ангели. Николов добави, че Тодор Тодоров ще предостави на Държавен архив Шумен свои работни материали по водната каскада в Шумен.

Изложбата ще остане изложена в областния град до 10 декември. Тя гостува в Шумен, след като преди това е представена в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския съд в Люксембург и в Българския културен институт в Берлин.

Изложбата гостува в Шумен благодарение на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, Фондация „Аматерас“, радио Jazz FM, Община Шумен и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

„Мисията на проекта е да представи фрагменти от древното духовно наследство на България, повлияло върху европейската история и култура. Експозицията е от произведения на съвременното изкуство, съчетаващи посланията от хилядолетна история с визуалния облик на музиката в скулптурите на Тодор Тодоров и свитъците на Даниела Тодорова. Творбите показват дълбоките връзки на България с останалите европейски страни чрез митове, ритуали, легенди, музика и архeтипи. С езика на хартията и бронза символично са представени тайнствата на древните траки и на богомилите, показани са достиженията на християнската култура и на писмеността“, уточниха от общинския пресцентър.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ...
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонд ...
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция. От 20 до 24 ноември в Регион ...
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Тикер в 18:00 ч.
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голяма ...
Начало Цветни аспекти
1653
Цветни аспекти

Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България

Изложбата „България.Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

| 13 Ноември 2024, 10:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Снимка © БТА

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ноември.

В церемонията по откриването участваха директорът на шуменската галерия Деян Евтимов, кметът на община Шумен проф. Христо Христов, камерен състав към Симфониета - Шумен, водещият на събитието Светослав Николов и авторите на експозицията.

Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г. 

Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.

Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От

Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хасково.

Организатори на форума са Община Хасково и Сдружение „Джаз клуб Хасково“.

Музикантите от 28 -ия фестивален проект ще изнесат публиката десет концерта на четири сцени. След четиригодишно прекъсване заради усложненията от КОВИД-кризата, джем сешъните се завръщат на фестивалната сцена в южния град, съобщи китаристът Димитър Русев–Мутата, който от години е основен организатор на джаз срещите в Хасково. Той обобщи, че любителите на джаза от града предстои да посрещнат едни от най-добрите и актуални музиканти в този жанр от Австрия, Турция, Испания, Унгария и България.

Австрийската група, която пристига в Хасково тази година, е от първите международни партньори на &b

Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.

През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка. 

Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети. 

Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.

Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.

То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop. 

Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open. 

Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Проф. Христо Христов на откриването на изложбата каза, че благодари на авторите, че са избрали  представянето на експозицията в Шумен да е първото в България. Той съобщи, че това е първата българска изложба, представена в Европейския съд. Кметът на Шумен пожела на всички присъстващи да имат възможността да общуват с авторите и да усетят техните идеи и елементи, вложени в творбите.

Даниела Тодорова коментира, че с Тодор Тодоров са артистично семейство и се стремят да представят непознатото духовно лице на България, където и да пътуват.

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.

В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.

„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном

С представление на операта „Тоска“ започна летният фестивал "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За девети път Белоградчишката крепост се превръща в музикална сцена за любителите на оперното изкуство.

Създаването на фестивала “Опера на върховете – Белоградчишки скали“ е желание операта да се слее с природата. Така се получи едно истинско съчетание със самата природа на оперното изкуство - музика, театър, слово, игра, балет, танц, каза маестро Пламен Карталов. Тези божествени скали вдъхновяват и дават импулс на нещо, което е неповторимо. Много хора казват, че по целия свят няма такава среда, в която да се играе оперен спектакъл, допълни той. 

За първи път на фестивала има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Със събитието Софийската опера и балет отбелязва Годината на Пучини - 165 години от рождението на композитора и

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.

По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.

На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.

На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б

„Освен че сме древен народ, малко хора знаят, че ние сме родина на много духовни движения още от най-дълбока древност. Имаме много мистерийни неща, което са останали във фолклора, така наречените орфически мистерии, които са дали основата на цялото езотерично общество на Европа и не само. Този проект показва това, онова лице на България, което всеки един от нас носи в своите корени", отбеляза Тодорова.

Тодор Тодоров припомни, че е живял в Шумен няколко месеца по време на изграждането на мемориала водна каскада „13 века България“, на който е бил автор. Той поясни, че това е най-голямата му скулптура и е с размер 5 декара. „Правейки тази каскада, с архитекта Борис Камиларов искахме да направим не монумент, който стърчи към небето, а такъв, с който хората да могат да прекарат цял ден и да се чувстват комфортно в собствената си история", поясни Тодоров.

Включените в изложбата „България. Иновации и традиции“ скулптури са част от колекцията му „Щрайх", в която са общо 33 творби, каза той. "Това, което исках да направя, е да визуализирам единението между инструмента и изпълнителя по време на концерт. Това беше моето желание и в тази посока съм работил", добави Тодоров.

Светослав Николов отбеляза, че деца от Средно училище „Панайот Волов" и от Центъра за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов" са работили с Даниела и Тодор Тодорови в ателиета в художествената галерия и са изработвали хартиени ангели. Николов добави, че Тодор Тодоров ще предостави на Държавен архив Шумен свои работни материали по водната каскада в Шумен.

Изложбата ще остане изложена в областния град до 10 декември. Тя гостува в Шумен, след като преди това е представена в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския съд в Люксембург и в Българския културен институт в Берлин.

Изложбата гостува в Шумен благодарение на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, Фондация „Аматерас“, радио Jazz FM, Община Шумен и с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

„Мисията на проекта е да представи фрагменти от древното духовно наследство на България, повлияло върху европейската история и култура. Експозицията е от произведения на съвременното изкуство, съчетаващи посланията от хилядолетна история с визуалния облик на музиката в скулптурите на Тодор Тодоров и свитъците на Даниела Тодорова. Творбите показват дълбоките връзки на България с останалите европейски страни чрез митове, ритуали, легенди, музика и архeтипи. С езика на хартията и бронза символично са представени тайнствата на древните траки и на богомилите, показани са достиженията на християнската култура и на писмеността“, уточниха от общинския пресцентър.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Под прожектора
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Творчески отражения
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.